Yeni doğanın değerlendirilmesi

Yeni doğan dönemi, doğumdan sonraki ilk 28 gün kadar olan süreyi içerir. Bu yazımızda, normal miadında yeni doğanın değerlendirilmesi ve bakımı ele alınmıştır.

Miadında termde doğan yeni doğanın tüm sistemleri, ekstrauterin yaşama uyum sağlayabilecek olgunluktadır. Fetüs, dokuz ay süreyle korunduğu ve beslendiği bir ortamdan aniden doğum odasının aydınlık, soğuk ve gürültülü ortamına itilir.

Yeni doğan ekstrauterin uyumunu kolaylaştırmak için solunum yolunu tıkayan müküsler, burun ve ağızdan aspire edilir. Yeni doğanın yaşama başlaması için ilk şart, akciğerlerinin açılması ve bu yoldan gaz değişiminin sağlanmasıdır. Umnlikal kort ( göbek bağı), klempledikten sonra kesilir. Böylelikle yeni doğan, bağımsız olarak yaşam fonksiyonlarını sürdürmeye başlar. Doğum sonrası fizyolojik uyum önemlidir. Bunu hızlandırmak için, doğum sonu annenin bebekle birlikte olmasına izin vermesi gereklidir. Böylece bebeğin annesiyle duygusal sürecinin başlaması sağlanır.

Yeni doğanın normal kriterler içinde olup olmadığını tespit etmek için, en kısa sürede değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirilme yapılmadan önce, annenin yaşı, gebelik öyküsü, aldığı ilaçlar, Rh tayini, doğum eyleminin süresi, doğum şekli, apgar skoru, boyu, kilosu, rengi ve doğumda ağlamasını içeren doğum öyküsü incelenir. Akabinde yeni doğanın değerlendirilmesi yapılır. Böylece, yeni doğanın ekstrauterin yaşama ne ölçüde uyum sağladığı ve yaşamını etkileyebilecek risk faktörleri ortaya çıkarabilir. Değerlendirme skalası sonucuna göre yapılacak girişimler belirlenir ve zaman geçirmeden uygulanır.y

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)

Website