Ahmet Maranki Varis İçin Bitkisel Kürler

Çobançantası otu, kekik, atkuyruğu otu ve atkestanesi meyvesinin kabuğu ayrı ayrı veya hepsi birlikte çay gibi demlenip, günde 3-4 su bardağı içilmesi önerilir.
1 bardak kaynar suya, 4 gram rezene konulur. 10 dakika bekletilip günde 2-3 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Çobançantası taze bitkisi doğranıp bir kaba konulur. Üstüne keskin sirke konulup, 10 gün güneşte bekletilir. Elde edilen karışımla varisli bölgelerin her gün aşağıdan yukarıya doğru ovulması önerilir.

1 kova 40 derece ısıtılmış sıcak suya, yarım fincan ezilmiş şap ve 1 fincan karbonat koyulup eritilir. Haftada 3 gün 15 dakika boyunca bacakların dize kadar bu suya konulması önerilir.Varisler daha yukarı çıkmış, aynı işlem küvet içinde tekrarlanabilir.

Fındık ağacı kabuğu, ceviz ağacı kabuğuyla kaynatılarak elde edilen suyla varislerin üzerine pansuman yapılması önerilir.

Geleneksel bitkisel ilaçlardan olan atkestanesi tohumlarının, varis ve hemoroit tedavisinde kullanılması önerilir. Atkestanesinin içinde bulunan ‘aescin’ maddesi kılcal damar hücrelerinin güçlenmesine yardımcı olur ve sıvı sızıntısını azaltır.

Menekşe çiçekleri ‘rutin’ adı verilen ve kılcak damar duvarlarını güçlendiren bileşik bakımından son derece zengin kaynaklardır. Günde 20 ile 100 mg. arası rutin, kılcal damar duvarlarını önemli bir ölçüde güçlendirir. Yarım bardak taze menekşe yaprağı ile 200 ile 300 mg arasında değişen miktarlarda rutin içermektedir. 100 mg rutin almak için birkaç çay kaşığı menekşe kullanılması önerilir.

Limon kabuğu, menekşede bulunan ‘rutin’ gibi damarların geçirgenliğini azaltan başka bir madde olan flavanoidler bileşiğini barındırır. Her seferinde meyve suyunun için birkaç parça limon kabuğu karıştırılarak içilmesi tavsiye edilir.

Soğan kabuğu en zengin ‘kuersetin’ kaynaklarından bir tanesidir. Rutin gibi kuersetin de kılcal damarların kırılganlığını azaltır. Kuersetin etkisinden en üst düzeyde yararlanmak için, soğanların mümkün olduğunca kabuklarıyla birlikte pişirilmesi önerilir. Servis yapmadan önce kabukları ayrılır.

YORUMLAR

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)

Website