İnek sütü alerjisi

İnek sütü alerjisi inek sütü proteinlerine karşı istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasıdır. İnek sütünde bulunan 25’e yakın proteine karşı reaksiyon olabilir. Ancak içlerinde en sık görülen 3 tane protein vardır. Bunlar; kazein, beta laktoglobulin ve alfa laktaalbulin gibi 3 tane protein en sık reaksiyon yapan proteinlerdir.

Çocuklarda görülme sıklığı %2,5 ila %7,5 arası değişebiliyor. Ortalama %4 – 5 çocukta inek sütü proteinine karşı alerji gelişebiliyor. İnek sütü alerjisi anne sütü alan bebeklerde daha az görülebilir. Ancak mama ile beslenen bebeklerde daha fazla görülebilir.

Mama ile beslenen bebeklerde %5 civarında iken alerjinin ortaya çıkması anne sütü ile beslenen bebeklerde binde 1000/5 civarındadır. Bunun nedeni ise anne sütünden bebeğe geçen inek sütü proteini oranı normal inek sütü proteini oranından 1000 kat daha düşüktür. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerde inek sütü alerjisi gelişme oranı çok daha düşüktür.

İnek sütü alerjisi besin alerjisidir ve diğer besinlerle birlikte görülebilir. Bebeklerde en sık alerji yapan besinlerin en başında inek sütü gelmektedir.

YORUMLAR

"İnek sütü alerjisi" için 1 yorum yapıldı.

Siz de konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

İsim (zorunlu)

E-posta (yayımlanmaz) (zorunlu)

Website